نمایشگر دسته ای مطالب
نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

همایش مدیران و مربیان پرورشی یزد با حضور معاون پرورشی و فرهنگی وزارت


به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد، " حمید رضا کفاش" در جمع مدیران، مربیان تربیتی و مشاوران نواحی یک و دو یزدبا تاکید بر تربیت متوازن،تلاش برای تربیت دانش آموزان در همه ساحت های تربیتی را  مهم دانست  و افزود :سند تحول بنیادین ، تربیت متوازن و ارتباط ساحت های مختلف تربیتی را به عنوان زیر بنای تربیتی مطرح کرده  ، چرا که  تربیت تک بعدی زیان آور است.

کفاش به تفاوت بین تربیت و امور تربیتی اشاره کرد و گفت : امور تربیتی یک نهاد و سازمان است و آموزش و پرورش متولی بخشی از فعالیتهای تعلیم و تربیت است ولی تربیت غایت نظام جمهوری اسلامی است و با برپایی نظام جمهوری اسلامی ایجاد شد و عناصر مختلفی از قبیل نهاد خانواده، صدا و سیما، روحانیت و نهاد های مختلف اجتماعی در تربیت نقش دارند و تنها مختص آموزش و پرورش نیست.

وی افزود : نوع نگاه به سند تحول بنیادین، تربیت متوازن است و آدم‌های تک‌ساحتی، تک‌محوری و استفاده نکردن از تجربیات دیگران ضربه‌های جبران‌ناپذیری به فرهنگ و مسائل اجتماعی و تربیتی وارد می‌کنند.

معاون وزیر افزود : در تربیت متوازن، صحیح و درست نباید در حوزه‌های تربیتی و پرورشی انحصاری عمل کرد و باید متولیان و دستگاه‌های فرهنگی و نیز خانواده‌ها حضور جدی و تأثیرگذار داشته باشند تا جامعه دچار انحطاط نشود.

معاون فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه عده‌ای بر این باور هستند که آموزش ‌و پرورش نباید کار سیاسی کند، افزود: آموزش‌وپرورش باید از طریق شورا های دانش آموزی در مدارس دانش آموزان را برای فعالیت در عرصه‌های سیاسی، اجتماعی، روحیه تعهد، مشارکت در انتخابات و ارائه گفتمان در نسل جدید آماده کند.

کفاش گفت : همچنین تربیت اقتصادی از طریق آموزش قناعت و صرفه جویی باید به دانش آموزان داده شود که زمینه های اقتصادی را رعایت کنند واین نکته در بین یزدی ها به عنوان یک فرهنگ در خصوص کار و تلاش و قناعت و پشتکار مثال زدنی است.

وی در پایان ساحت های 6 گانه تربیت را یک فرآیند به هم پیوسته عنوان کرد و گفت هر کدام از آنها رعایت نشود و یا کم و زیاد شود ناقص است .