نمایشگر دسته ای مطالب
نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

هدایت تحصیلی مبنای علمی و قانونی دارد

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش در تریبون آزاد

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش با تأکید بر علمی بودن مصوبه هدایت تحصیلی، آن را قانونی و لازم الاجرا دانست

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، عصر امروز حمیدرضا کفاش  در  تریبون آزاد سی و سومین اجلاس مدیران و روسای آموزش و پرورش کشور که در حال برگزاری است،  در خصوص طرح هدایت تحصیلی دانش آموزان اظهار کرد: رئیس جمهوری محترم در بیاناتی هوشمندانه دو مطلب درباره هدایت تحصیلی گفتند؛ یکی اینکه نباید اجباری باشد و دیگر اینکه آیین نامه آن وفق قانون و مصوبات قانونی پی گیری شود .  سپس وزیر محترم نیز دستور دادند که شورای هدایت تحصیلی بصورت موردی به میزان یک تا پنج درصد در این امر انعطاف داشته باشد تا  برخی نارضایتی های  احتمالی کاهش یابد.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه آیین نامه هدایت تحصیلی قانونی و لازم الاجراست، افزود: آموزشهای ویژه ای نیز برای اجرای آن تدارک دیده خواهد شد و مدیران آموزش و پروش سراسر کشور نیز که متولیان اصلی این طرح هستند باید مدافع آن باشند.

کفاش ادامه داد: هدایت تحصیلی مبنای علمی دارد و بیش از دو سال کار پژوهشی درباره آن انجام شده است و چندین بار در کمیسیون آموزش تحقیقات مجلس و  شورای عالی بررسی و سپس  تصویب شده است. هدایت تحصیلی بر اساس چهار   عامل؛ استعداد، رغبت، نیاز و امکانات سامان دهی شده است. بخش اول آن بیشتر توسط مشاوران در مدارس سامان دهی می شود و طبعا اشکالات کار برای سال آینده رفع خواهد شد.موضوع «رغبت» در این طرح نیز مبتنی بر تست های بومی شده و در طول سال انجام می شود و برای سال آینده زمان بندی های آن ابلاغ خواهد شد.

کفاش با بیان اینکه مقوله ی «نیاز» نیز معطوف به توسعه متوازن است و مبنای علمی دارد اظهار کرد: قطعا هدایت بچه ها به شکل فعلی به نفع آینده کشور نیست و هدایت تحصیلی که صرفا بر مبنای میل والدین باشد امکانات مدیران آموزش و پرورش در مناطق مختلف کشور  را بر هم خواهد ریخت و آنان را در حوزه نیروی انسانی  و امکانات دچار مشکل خواهد کرد.

وی ادامه داد:  این طرح در سال اول اجرا مشکلاتی خواهد داشت اما از اجرای آن ناگزیریم. آنهایی که به اجرای این طرح معترضند باید روزی که پایه ششم را بدون اجرای آزمایشی بر آموزش و پرورش تحمیل شد باید می ایستادند و می گفتند این کار باید مرحله ای و آزمایشی اجرا شود. امسال آن سال ششمی ها سال نهم  هستندو ما موظفیم آنان را به پایه دهم هدایت کنیم و این کار حتما انجام خواهد شد.

کفاش گفت: امسال فضایی ایجاد کرده اند و  بر خی با نیات خاص سعی  دارند از یک کار تعلیم و تربیتی بهره برداری های سیاسی کنند ولی آموزش و پرورش  با تدبیر این کار را دنبال می کند و اشکالات آن را نیز تا آخرین مورد پیگیری و حل خواهیم کرد.

آدرس کوتاه: