نمایشگر دسته ای مطالب
نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

بهداشت روانی کنکور سراسری

داوطلب عزیز؛ سه عامل خودباوری، مدیریت بر خود و مدیریت بر جلسه آزمون تضمین کننده موفقیت شما در این آزمون خواهد بود

 حمیده رادپور / ریاست اداره مشاوره تربیتی و تحصیلی اداره کل آ.پ یزد

به ياري خداوند، آزمون سراسري سال 1398 در گروه‌هاي پنجگانه آزمايشي، روزهاي پنج‌شنبه 13 و جمعه 14 تيرماه برگزار خواهد شد. ضمن عرض خسته نباشید خدمت داوطلبان عزیز، نکاتی را در فرصت باقیمانده تا کنکور یادآور می شویم:

داوطلب عزیز؛ سه عامل خودباوری، مدیریت بر خود و مدیریت بر جلسه آزمون تضمین کننده موفقیت شما در این آزمون خواهد بود

خودباوری باعث می شود که شما به خودتان و تلاشتان اطمينان داشته باشيد،  مثبت انديشي کنيد و باور داشته باشید که مسير زندگي شما در بهترين راه ممکن قرار گرفته و کنکور يکي از گذرگاه‌هاي اين مسير است. همچنین به توانايي‌هايتان در لحظاتي فکر می کنيد که کارهاي سختي انجام داده و تحسين همگان را برانگيخته‌ايد و دلتان قرص است که با توکل به خدا و اعتماد به داشته های علمی تان از پس این آزمون هم به خوبی بر خواهید آمد. به خاطر داشته باشيد که خداوند با شماست و اجازه نمي‌دهد زحمات شما از بين برود. شما تلاش زيادي براي آمادگي در اين آزمون کرده‌ايد و در تست‌زني‌هاي قبلي خود هم بخوبي از عهده امتحان برآمده‌ايد؛ پس کنکور تفاوتي با آزمون‌هاي قبلي ندارد و شما باز هم موفق خواهيد شد.

مدیریت بر خود؛ کنترل و نظارت داشتن بر داشته های علمی، خواب و تغذیه را شامل می شود. بهتر است روز قبل از کنکور، مطالعه را کنار بگذاريد و فقط استراحت و تفريح کنيد. اگر نمي‌توانيد دست از مطالعه برداريد، فقط ۳ الي ۴ ساعت صبح را مطالعه داشته باشيد و عصر به سراغ کتاب نرويد. در صورت نداشتن استرس دانش‌آموزان گروه‌هاي آزمايشي علوم تجربي و زبان‌هاي خارجي، که روز جمعه آزمون دارند، مي‌توانند دو ساعت بعد از برگزاري آزمون گروه‌هاي آزمايشي علوم رياضي و فني و علوم انساني، سؤال‌هاي آزمون را در سايت سازمان سنجش آموزش کشور ببينند. هدف از انجام اين کار، آشنايي با نوع و تم سؤال‌هاي مشترک، مثل سؤال‌هاي عمومي يا سؤال شيمي، براي داوطلبان گروه آزمايشي علوم تجربي است.

بهتر است که در طول روز نخوابيد تا شب خواب راحتي داشته باشيد شام سبک بخوريد و تا ساعت ۱۰ شب وسايل حضور در جلسه آزمون را آماده کنيد و سعی کنید ساعت ۱۰ شب به رختخواب برويد و تا ۵ صبح به خوبي بخوابيد. پيش از خواب با خودتان خلوت کنيد و مسيري را که از ابتدا تا بحال طي کرده‌ايد، مرور کنيد. مطمئن باشيد که با توکل بر خدا، هر آنچه را که کاشته‌ايد، برداشت خواهيد کرد. حتي اگر طي اين مدت کوتاهي کرده‌ايد، خودتان را دوست داشته باشيد و براي خودتان ارزش قايل باشيد و با آرامش آمادۀ خواب شويد. بخاطر داشته باشید اگر شب آزمون حتی اگر خواب هم نرفتید و حالت آرمیدگی داشته باشید خللی در پاسخدهی شما به سوالات آزمون ایجاد نخواهد کرد پس نگران نباشید.

شب قبل از آزمون، از خوردن قرص آرام‌بخش يا خواب‌آور خودداري کنيد. زيرا تمرکز شما را در جلسۀ آزمون کمتر خواهد کرد. داوطلبان گروه‌هاي آزمايشي هنر و زبان‌هاي خارجي مي‌توانند صبح استراحت بيشتري داشته باشند، ظهر ناهار سبکی ميل کنند و سپس به سمت جلسۀ آزمون حرکت کنند.

روز کنکور به خود اطمينان بدهيد که امروز، روز شماست و شما با همۀ توان و دانش خود در جلسۀ آزمون حضور خواهيد يافت. حتماً صبحانۀ کاملي ميل کنيد. بسياري از داوطلبان کنکور به وعده غذايي صبحانه اهميت نمي‌دهند و  به خوردن يک فنجان چاي يا قهوه و مقداري بيسکويت اکتفا مي‌کنند. صبحانه نامناسب خود موجب افزايش ميزان استرس مي‌شود. نان و عسل، کره بادام زميني، غلات کامل  و يک ليوان شير مي‌تواند از جمله صبحانه‌هاي مناسب باشد. لباسي راحت و خنک به تن کنيد زماني را براي مشکلات احتمالي در نظر بگيريد و کمي زودتر حرکت کنيد تا به موقع در محل برگزاري آزمون حضور داشته باشيد. بدون شک، زودتر رسيدن، بهتر از ديرتر رسيدن است.

مدیریت بر آزمون؛ با شروع آزمون سراسري، شما بايد بسته دفترچه سؤال و پاسخنامه خود را باز کنيد. سعي کنيد که در آغاز آزمون آرامش داشته باشيد و مطمئن باشيد که آرامش در ابتدای آزمون ارزش زیادی دارد.

تعدادي از داوطلبان در ابتداي آزمون، ذهنشان ياري نمي‌کند بطوری که احساس مي‌کنند که تمام دانسته‌هاي خود را فراموش کرده‌اند. اگر جزو اين دسته از داوطلبان هستند، نگران نشويد. حتي رتبۀ يک گروه آزمايشي رياضي و فني چند سال پيش آزمون سراسري نيز دچار چنين مشکلي شد تا جايي که مي‌گفت هيچ يک از سؤال‌هاي ادبيات را نتوانسته پاسخگو باشد، اما آرامش خود را حفظ کرد و سراغ سؤال‌هاي عربي رفت و بعد از پاسخگويي به سؤال‌هاي عربي، بار ديگر سؤال‌هاي ادبيات را بررسي کرد و در نهايت به 84 درصد سؤال هاي اين درس پاسخ صحيح داد و در کل توانست رتبۀ يک گروه آزمايشي رياضي و فني را کسب کند.

 در جلسه آزمون، حواستان فقط به خودتان باشد و به پیامهای بلندگوی سالن خطاب به برگزار کنندگان و مجریان آزمون و همچنین رفتارهای داوطلبان اطرافتان کاري نداشته باشيد. گاه داوطلبي سر جلسۀ آزمون سراسري، اظهار شادماني يا ناراحتي مي‌کند يا برخي از داوطلبان به دلايل مختلف از جاي خود برمي خيزند. بعضي از داوطلبان نيز  دفترچه سؤال خود را مرتب ورق مي‌زنند و ... اين همه نبايد ذهن شما را مشغول کند و لازمۀ  رسيدن به اين تمرکز، آن است که به خودتان از همين حالا بگوييد که آمادۀ هر گونه رفتاري از سوي داوطلبان هستيد و هيچ يک از اين مسايل، تاثيري روي تمرکز شما نخواهد گذاشت.

بدون شک، برخي از سؤال‌هاي آزمون سراسري سخت‌تر هستند. دقت کنيد که در دام اين سؤال‌ها نيفتيد و وقتي بيش از زمان مقرر براي آنها صرف نکنيد؛ زيرا ارزش سؤال‌هاي يک درس به يک اندازه است؛ براي مثال، در درس زبان خارجي،  تفاوتي نمي‌کند که شما به سؤال سخت آن درس پاسخ صحيح داده باشيد يا سؤال سادۀ آن  را به درستي پاسخ دهيد؛ در نهايت، شما به يک سؤال زبان خارجي پاسخ داده‌ايد؛ پس اگر نتوانستيد در زمان معين به يک سؤال سخت پاسخ دهيد با آن کلنجار نرويد و ذهن و زمان خود را صرف آن نکنيد. توجه داشته باشيد که حتي رتبه‌هاي تک رقمي نيز به همۀ سؤال‌هاي آزمون سراسري پاسخ صحيح نمي‌دهند.

زمان پاسخگويي به سؤال‌هاي آزمون سراسري به قرار زير است:

ادبيات فارسي: (25 سؤال) 18  دقيقه، زبان عربي: (25 سؤال) 20 دقيقه، معارف اسلامي: (25 سؤال ) 17 دقيقه، زبان خارجي: (25 سؤال) 20 دقيقه.

سؤالات اختصاصي گروه آزمايشي رياضي و فني:

رياضي: (55 سؤال) 85 دقيقه ، فيزيک: (45 سؤال) 55 دقيقه، شيمي: (35 سؤال) 35 دقيقه.

سؤالات اختصاصي گروه آزمايشي علوم تجربي :

زمين شناسي: (25 سؤال) 20 دقيقه، رياضي: (30 سؤال) 47 دقيقه، زيست‌شناسي: (50 سؤال) 36 دقيقه، فيزيک: (30 سؤال) 37 دقيقه، شيمي: (35 سؤال) 35 دقيقه.

سؤالات اختصاصي گروه آزمايشي علوم انساني:

رياضي: (20 سؤال) 25 دقيقه، اقتصاد: 15 سؤال (10 دقيقه)، زبان و ادبيات فارسي اختصاصي يا علوم و فنون: (30 سؤال) 30 دقيقه، عربي اختصاصي: (20 سؤال) 20 دقيقه، تاريخ و جغرافيا: (30 سؤال) 25 دقيقه، علوم اجتماعي: (20 سؤال) 15 دقيقه، فلسفه و منطق: (25 سؤال) 25 دقيقه، روان‌شناسي: (20 سؤال)  15 دقيقه.

سؤالات اختصاصي گروه آزمايشي هنر :

درک عمومي هنر: (30 سؤال) 25 دقيقه، درک عمومي رياضي و فيزيک: (30 سؤال) 40 دقيقه، ترسيم فني (20 سؤال) 26 دقيقه، خلاقيت تصويري و تجسمي: (20 سؤال) 24 دقيقه، خلاقيت نمايشي: (20 سؤال) 13 دقيقه، خلاقيت موسيقي: (20 سؤال) 20 دقيقه، خواص مواد: (20 سؤال) 17 دقيقه.

سؤالات اختصاصي گروه آزمايشي زبان خارجي:

زبان اختصاصي: (70 سؤال) 105 دقيقه.  

در جلسه آزمون به جاي قندهاي مصنوعي که استرس‌زا هستند، خوب است که از قندهاي طبيعي مثل کشمش، خرماي خشک يا چيپس خرما و مغز پسته و بادام و گردو استفاده کنيد. اگر تمايلي به استفاده از مواد ياد شده نداريد، مي‌توانيد به جاي شکلات، همراه خود آب‌نبات ببريد. يک بطري کوچک آب هم در جلسۀ آزمون به همراه داشته باشيد و در فواصل آزمون، جرعه‌هاي کوچک بنوشيد؛ زيرا  قدرت مغز با رسيدن اکسيژن به آن افزايش مي‌يابد و افرادي که آب مي‌نوشند؛ عکس‌العمل‌هاي سريع­تري از خود نشان مي‌دهند.

از بردن وسايلي که ممنوع اعلام شده است، در سر جلسۀ آزمون خودداري کنيد. ماشين حساب، ساعت­هاي  هوشمند، گوشي همراه و ... از جمله اين وسايل است؛ زيرا هنگام ورود به جلسۀ آزمون سراسري، مسؤولان مربوط بازرسي‌هاي لازم را انجام مي‌دهند و از ورود اين وسايل جلوگيري مي‌کنند و شما دقایقی را از دست خواهید داد.

برای همه ی شما عزیزان آرزوی پیروزی و سربلندی در کنکور و تمامی مراحل زندگی داریم.